logo
فروشگاه اینترنتی آسیا کیت
فروشگاه اینترنتی آسیا کیت

اموزش ساخت انواع لوپ فلزیاب

اموزش ساخت انواع لوپ فلزیاب – اسیا کیت

لوپ فلزیاب خیلی ها راجب ساخت لوپ مناسب سوال کرده بودن و یکی از مهم ترین بخش های های فلزیاب لوپ یا کوئل اونه که ساختش به این راحتی  ها نیست البته ساخت لوپ مناسبش! 

لوپ میتونید تو اندازه های مختلف  بسازین  بستگی به کتوشتون داره ..

لوپ میتونید تو هر اندازه ای بسازین  از ۲۸ سانت (قطر) تا دو متر مربع که متداول ترین لوپ ها هستن .

لوپ هرچی کوچک تر باشه عمق کم تری ولی فلز ریز تر بهتر میگیره . مثلا فرض این باشه دستگاه شما کارایی لازم داشته باشه از لوپ ۳۰ سانتی ۱ نیم متر و  لوپ ۶۰ سانتی برای عمق ۳ متر و لوپ یک متری ۴نیم متر و لوپ ۲ متری نهایت ۸ متر .(به این معنا نسیت هر دستگاهی این عمق با این لوپ ها متونه کاوش کنه این برای یک دستگاه نمیه حرفه ای حدودا تعریف شده)

این نکته خیلی مهمه که دستگاه شما چه اندازه لوپ هایی رو میتونه پشتیبانی کنه  حتما باید بهش توجه کنید!!

مشخصات لوپ هر دستگاه با دستگاهای دیگه هم متفاوته اما در یک فاصله مشخص هستند . اغلب توسط ارائه دهنده مدار یا کیت توضیح داده میشه 

اموزش ساخت انواع لوپ فلزیاب – اسیا کیت

لوپ فلزیاب

————

X1: یکی از مهمترین قسمتهای این فلزیاب لوپ کاوش اون هست. مشخصه اصلی این لوپ ظرفیتش هست که باید در حدود ۴۰۰ میکروهانری باشه. البته چند میکروهانری کمتر یا بیشتر تاثیری در کارکرد دستگاه نداره. میزان مقاومت یا اهم این لوپ هم روی قدرت فلزیاب تاثیر اندکی داره که توصیه میشه در حدود ۱ اهم باشه. هر چند که مقاومت لوپ اصلی ۱٫۷ اهم ذکر شده و طبق تستهای انجام شده حتی تا حد ۲ اهم هم افت قدرت محسوسی مشاهده نشد. بلحاظ اهمیت فوق العاده پایین بودن ظرفیت خازنی داخل لوپ ؛ بهتره از سیم افشان با روکش تفلون برای ساخت لوپ استفاده بشه.

روش پیچیدن این لوپ در قسمت تفکیک و همینطور حذف آهن و سنس طلا بسیار تاثیرگذار هست و گرچه با لوپ معمولی هم میتونه کار بکنه اما قطعا برای جوابگیری خوب از این مدار نباید از لوپ معمولی استفاده کرد و باید با روشهایی که منجر به ساخت لوپ سریع و دارای حداقل ظرفیت خازنی بشه استفاده کرد. از جمله این لوپها میشه به مدل عنکبوتی اشاره کرد که توصیه میشه در تمام سایز های کوچک یا متوسط از این مدل لوپ استفاده بشه. تصویر این لوپ هم تحت عنوان  Spider_Coil قرار داده شده. لوپ عنکبوتی تقریبا از فرمول محاسبه ظرفیت لوپ تخت پیروی میکنه و فقط حدود ۱۰ درصد نسبت به فرمول لوپ تخت ظرفیت کمتری خواهد داشت. فرمول محاسبه لوپ تخت هم بصورت فایل Flat_Coil_Calculator که با اینترنت اکسپلورر باز میشه قرار داده شده که در صورت نیاز برای ساخت لوپ با ابعاد و سیمهای مختلف به روش تخت یا عنکبوتی میشه ازش استفاده کرد.

یک مساله بسیار مهم برای پایین اوردن ظرفیت خازنی لوپ استفاده از قالبی مناسب جهت پیچیدن لوپ عنکبوتی هست. طبق تحقیقات انجام شده یکی از بهترین جنسهایی که در دسترس باشه و خوب جواب بده چوب هست! از هر چوب نازکی که ضخامت ۳ میل یا نهایت ۵ میل داشته باشه میشه استفاده کرد. ضخیم تر بودن این قالب سبب سخت تر پیچیده شدن و پایین اومدن کیفیت کاری لوپ شده و در عین حال وزن کلی لوپ بخصوص در ابعاد بزرگ رو بشدت افزایش میده که حین کاوش اصلا مطلوب نیست. پس توصیه میشه حتما از چوب نازکی استفاده بشه.

نکته مهم دیگه استفاده از کابل اتصال مناسب برای لوپ هست. این کابل که نباید بیش از ۱ متر طول داشته باشه ؛ نقش مهمی در ثبات کاری و کیفیت عملکرد لوپ و کل فلزیاب داره. در صورت نامناسب بودن کابل ؛ این فلزیاب ممکنه اصلا کار نکنه! یا اینکه عدد گارد شروع به کار دستگاه افزایش زیادی داشته باشه که سبب افت برد و پایین آمدن کیفیت تفکیک خواهد شد. طبق تستهای انجام شده بهترین کابل برای اتصال لوپ ؛ کابل آنتن تلویزیون ساخت کرمان از نوع بدون فویل هست. در عین حال طول کابل هر چه کوتاه تر باشه نتیجه بهتر میشه. پس بهیچ وجه حتی از چند سانت طول کابل اضافی و بیمورد نباید استفاده کرد.

برای اتصال کابل لوپ به جعبه بهتره از کانکتور BNC مرغوب استفاده بشه که قسمت شیلد به قسمت بیرونی کانکتور متصل میشه. این اتصال باید صرفا از روی جعبه انجام بشه. در واقع هیچ فیش یا قطعه فلزی حتی در حد یک پیچ کوچک نباید نزدیک لوپ وجود داشته باشه و اتصال دسته و اسکلت به خود لوپ هم باید توسط اتصالات غیر فلزی مثل پیچ و مهره پلاستیکی یا پلی اتیلن و یا چسب و چوب و امثالهم انجام بشه. همینطور لازم هست اتصال کانکتور BNC در داخل جعبه تا خود مدار هم با همون کابل آنتن کرمان انجام شده باشه.

در اتصال لوپ های متوسط یا بزرگتر مثل ۶۰ سانتی به اسکلت باید توجه داشت که برد این لوپها بالاست و لذا خود جعبه مدار رو میتونه براحتی سنس کنه و از طرفی امواجش هم روی مدار اختلال بوجود بیاره! پس باید برای این لوپها فاصله نسبتا زیادی تا جعبه مدار در نظر گرفت. یعنی در واقع لوله رابط بین جعبه تا لوپ باید بلندتر باشه. مثلا باید ۱ متر فاصله در نظر گرفته بشه.

روش پیچیدن لوپ عنکبوتی

——————————–

در ابتدا باید این نکته رو ذکر کنیم که لوپ عنکبوتی مورد نظر ما از نوع ساده و یک تکه هست. در صورتی که لوپ عنکبوتی که طراح ازش استفاده کرده بصورت دو تکه بوده که بنظر میاد بیشتر بدرد سکه یابی میخوره و لذا باید برای کاوش اهداف بزرگتر از لوپ عنکبوتی یک تکه استفاده کرد تا از حداکثر سایز لوپ استفاده بهینه شده و برد نهایی برای اهداف بزرگ افزایش پیدا کنه. ضمن اینکه ساخت مدل یک تکه بمراتب راحت تر هم هست.

به جهت اینکه پایین در امدن ظرفیت خازنی لوپ مخصوص این دستگاه مساله ای حیاتی هست ؛ تمهیدات زیادی باید در نظر گرفته بشه. در نهایت کار ساخت لوپ ؛ هر چقدر عدد گارد شروع به کار دستگاه با لوپ ساخته شده پایین تر باشه نشان میده که کیفیت لوپ و کابل اتصال بهتر بوده.

برای پیچیدن لوپ عنکبوتی نیاز داریم یک قالب بصورت ورقه دایروی ترجیحا از چوب نازک به ضخامت حداکثر ۵ میلیمتر در نظر بگیریم. برای ساخت لوپ عنکبوتی باید تعدادی شیار به تعداد عدد فرد روی این قالب ایجاد بشه. علت فرد بودن تعداد شیارها این هست که هر دوری که سیم پیچیده میشه ؛ اگر شیارها به تعداد فرد باشه ؛ دور بعدی بطور خودکار چسبیده به دور قبلی قرار نمیگیره و این چیزی هست که برای کم شدن حالت خازنی ایده آله! چرا که چسبیدن سیمها به همدیگه حالت خازنی رو تشدید میکنه. از طرف دیگه هر چه تعداد شیارها بیشتر باشه ؛ نقاط تلاقی سیمها بیشتر میشه و ظرفیت خازنی افزایش پیدا میکنه و ساخت قالب لوپ هم سخت تر میشه. پس حداقل تعداد شیارمورد نیاز باید در نظر گرفته بشه. حالا اگر مثلا ۵ شیار در نظر بگیریم ؛ لوپ به صورت ۵ ضلعی در میاد و از حالت دایره خیلی دور میشه و بدلیل فاصله زیاد شیارها سیمها در این فاصله دیگه منظم قرار نمیگیرن و کلا چیز خوبی از آب در نمیاد. طبق تستها و بررسی ها و تحقیقات در مورد لوپ عنکبوتی ؛ تعداد شیارمناسب پیشنهادی برای لوپ مورد نظر ما میتونه ۱۵ عدد باشه. یعنی باید ۱۵ شیار در قالب دایروی چوبی خودمون ایجاد کنیم. البته این تعداد شیار در صورتی به خوبی قابل استفادست که سیم مورد نظر به اندازه کافی نرم باشه. وگرنه در مورد سیم های لاکی که حالت مفتولی پیدا میکنن شاید بهتر باشه تعداد شیارها تا حد ۲ برابر این افزایش پیدا کنه تا بشه نظم سیمها رو هم حفظ کرد.

عرض هر شیار باید حداقل ۴ برابر ضخامت سیم مورد استفاده باشه تا سیمها براحتی از داخل شیار عبور کنن. پس بسته به ضخامت سیم مورد استفاده لاکی یا روکشدار ؛ عرض شیار میتونه بین ۴ میل تا ۱ سانت باشه.

طول هر شیار هم معادل تفاوت قطر داخلی لوپ تا بیرون قالب لوپ تقسیم بر ۲ هست. مثلا اگر قالب دایره ۶۰ سانتی باشه و قطر داخلی رو بخوایم ۵۰ سانت بگیریم ؛ لازم هست طول هر شیار ۵ سانت باشه.

فاصله شیارها از هم در قسمت بیرونی قالب لوپ طبق یک رابطه ساده ریاضی مشخص میشه! مثلا برای لوپ ۶۰ سانتی که ۱۵ شیار بخوایم داشته باشیم ؛  باید قطر لوپ یعنی عدد ۶۰ رو در عدد پی یعنی ۳٫۱۴۱۶ ضرب کنیم و سپس تقسیم بر عدد ۱۵ کنیم تا فاصله بین شیارها از قسمت بیرونی لوپ بدست بیاد. در مورد این مثال فاصله بین شیارها ۱۲٫۵۷ سانت در میاد که چون قسمت بیرون لوپ دایروی هست ولی اندازه گیری معمولا با خط کش صاف انجام میشه ؛ در حد ۱ الی ۲ میل باید کمتر در نظر گرفت و مثلا در مورد این مثال فاصله ۱۲٫۴ سانت درست تر هست و دقیق تر در میاد.

بهرحال تمام این اندازه گیری ها ابتدا باید با مداد روی قالب علامتگذاری بشه و در نهایت چک بشه که تعداد شیارها و فاصله هاشون درست و مساوی باشه تا در نهایت لوپ خیلی تمیز و متقارن در بیاد. ذکر این نکته ضروریه که درست کردن این لوپ بیشتر در قسمت ساخت قالب نیاز به دقت و ظرافت داره. وگرنه پیچیدن سیم روی این قالب تنها چند دقیقه زمان میبره و اگر قالب خوب و دقیق باشه خیلی قشنگ در میاد. پس باید روی ساخت قالب خوب خیلی بیشتر زمان گذاشت.

در خصوص پیچیدن سیم روی این قالب به این صورت عمل میکنیم که از یک شیار شروع میکنیم و از قسمت درونی قالب لوپ ؛ سیم رو از داخل شیار رد میکنیم و از شیار دیگه بیرون میاریم. دقیقا عین دوختن با نخ و سوزن یک شیار رو از زیر رد میکنیم و بعدی رو از رو رد میکنیم و خیلی سریع و راحت پیچیده میشه. دور بعدی هم به همین صورت هست و اصلا لازم نیست روال زیر و رو بودن سیمها عوض بشه. چون تعداد شیارها فرد هست بطور خودکار دور بعدی که پیچیده میشه جاهای خالی رو پر میکنه ولی سیمها به هم نمیچسبن. یعنی بین سیمها همیشه به اندازه ضخامت خود سیمها فاصله میفته. نکته بسیار مهم درخصوص پیچیدن این هست که باید سیمها با فشار کشیده و پیچیده بشن! یعنی نباید شل پیچیده بشن. وگرنه لوپ خوب از آب در نمیاد. پس موقع پیچیدن باید سیم با دست کشیده بشه تا خیلی قشنگ صاف قرار بگیره. هر چقدر این فشار بیشتر باشه نظم بین سیمها بهتر از آب در میاد!

با این حال ممکنه در پایان کار پیچیدن ؛ سیمها بطور کامل منظم و موازی هم در نیان. بنابراین پس از اتمام کار بهتره با دست سیمها رو منظم تر کرد چون میتونه کمی بهتر جواب بده.

در ضمن باید توجه داشت که بدلیل دو طرفه بودن این لوپ به ظاهر نصف دورها در یک طرف دیده میشه و نصف دورها هم در سمت دیگه! پس اگر مثلا در کل ۲۰ دور پیچیده باشیم ؛ ۱۰ دور در یک سمت قابل مشاهده و شمارش هست و ۱۰ دور در سمت دیگه.

در نهایت این لوپ دارای دو سر خواهد بود که یک سر از داخل لوپ میاد و سر دیگه در بیرون لوپ قرار داره. این دو سر رو باید به نحوی به سمت مرکز لوپ متمایل کرد تا اتصال دسته اسکلت دستگاه و کابل لوپ در اون قسمت انجام بشه.

اتصال سیمهای لوپ فلزیاب به کابل باید توسط لحیم کاری محکم و ظریف انجام بشه و در نهایت از لنت برق برای عایق کردن اتصال استفاده بشه. بهیچ وجه از فیش یا هر اتصال فلزی نزدیک لوپ نباید استفاده کرد.

نکته دیگری که در اتصال لوپ عنکبوتی وجود داره این هست که بهتره سیمی که از قسمت بیرونی لوپ میاد به شیلد کابل اتصال لوپ وصل بشه و سیمی که از قسمت درونی لوپ میاد به مغزی کابل متصل بشه. چون بنظر میاد به این شکل کمی عملکرد بهتر و نویز کمتری وجود خواهد داشت.

عملا لوپهای بزرگ تر از ۳۰ سانت به علت برد بالا و همینطور نویزپذیری بیشتر ؛ بدرد تست در فضای داخل منزل نمیخورن. بنابراین نتیجه درست کار لوپ های بزرگتر فقط در محیط باز و طبیعت که با واقعیت کاوش هم تناسب بیشتری داره حاصل میشه.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*